Deprem Şehitlerini Anma Programı

Ahmed Tarık Köroğlu ve Deprem Şehitlerini Anma Programı

 

Asrın felaketinde vefat eden şehitlerimizi anmak ve depremzede kardeşlerimizle dayanışma sağlamak amacıyla 9 Şubat tarihinde Mönchengladbach’ta "Ahmed Tarık Köroğlu ve Deprem Şehitlerini Anma" programımızı gerçekleştirdik.

 

6 şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde 14 milyon insanımız doğrudan etkilenmiş, 100 binden fazla insanımız yaralanmış, 50 binden fazla insanımız vefat etmiş ve yüzbinlerce aile evlerini terk ederek başka yerlere göç etmek zorunda kalmıştır. 6 yaşındaki Ahmed Tarık Köroğlu da bu depremlerde vefat edenlerden birisidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Sayın Ali İhsan İzbul ve birçok STK'nın temsilcilerinin de katıldığı programımız, Ahmet Taşçı hocanın Kuran-ı Kerim tilaveti ve Mücteba Said Dereci’nin şiir dinletisi ile başladı. Ardından Hayrat Avrupa Başkanvekili Muhammed Atay, Emin Yardım Başkanı Burak Arslan ve Başkonsolos Sayın Ali İhsan İzbul selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Programın sonunda, Hayrat Avrupa Başkanı ve Ahmet Tarık Köroğlu'nun babası Sayın Mehmet Köroğlu deprem hatıralarını aktararak bir kısım hakikatler paylaştı ve Ahmed Numan hocanın duası ile programımız sona erdi. Duygu yoğunluklu geçen programımız büyük bir ilgi ile izlenmiş, hatta zaman zaman dinleyiciler göz yaşlarını tutamamıştır. Program sonrası ikram faslına geçilmiş ve ardından misfirlerimize Emin Yardım’ın yeni ofisi gezdirilmiştir.

 

Emin Yardım ve Hayrat Avrupa iş birliğinde depremin ilk gününden itibaren yardım faaliyetleri yürütmek adına ekiplerimizle birlikte deprem bölgesindeydik. Arama-kurtarma, barınma, su ve gıda yardımı gibi muhtelif faaliyetlerde bulunarak vatandaşlarımızın yaralarını kapatmak için mücadele etmiştik. 

 

Biliyoruz ki depremin üstünden bir yıl geçmesine rağmen birçok insanımız kaybettiği evleri ve özellikle vefat eden yakınları dolayısıyla hala depremin etkisini hissetmeye devam etmektedir. Bu farkındalık ile gerçekleştirdiğimiz programımızda depremzedeleri unutmadığımızı ve onları yalnız bırakmadığımızı göstermiş, deprem şehitlerimizi anmış ve şehit yakınlarıyla bir dayanışma ortamı sağlamış olduk.

Rabbimiz bir daha böyle felaketler yaşatmasın.

EMiN İnsani Yardım Derneği

EMiN İnsani Yardım Derneği dünyanın her yerinde temel ihtiyaçlarını temin konusunda sıkıntı yaşayan insanlara, her türlü yardım faaliyetlerini organize etmek üzere kurulmuş olan, kamu yararı statüsüne sahip, gönüllülük ve özveri esasına göre çalışan hükümet dışı bir sivil toplum kuruluşudur.

Banka Bilgileri


EMiN e.V. IBAN: DE91 5023 4500 0437 8000 01 BIC: KTAGDEFFXXX KT Bank AG

İletişim


Wolffring 66, 12101

Berlin / Almanya


+49 (0) 179 510 1734

[email protected]